Svalbard 2008
expedícia svalbard o nás aktuality fotogaléria materiál partneri kniha návštev kontakty/linky

Materiál

english     deutsch    

partneri expedície

Northland Teploty klesajúce hlboko pod bod mrazu, silný vietor, veľká vlhkosť a premenlivé počasie. Takto by sa dalo chrakterizovať prostredie Svalbardu. Teplota v máji môže nezriedka vystúpiť až na 5 stupňov, čo je celkom fajn, avšak pri zmene počasia v priebehu niekoľko hodín kľudne klesne aj na -35stupňov. Svalbard je zem extrémov, miesto kde sa nič nesmie ponechať na náhodu. Kompromisy jednoducho nie sú možné a už vôbec nie vo vybavení. Najdôležitejšia je ochrana pred nízkými teplotami a vetrom. Ajungilak Jednoducho povedané, treba dobrú páperovú vetrovku, vhodný spacák, ktorý vydrží suchý po dlhú dobu a stabilný stan, ktorý odolá silnému vetru. Výber vhodného materiálu je kľúčový a môže rozhodnúť o úspechu, alebo prípadadnom núspechu expedície. Z tohto dôvodu volíme rokmi overené výrobky, na ktoré sa možno spoľahnúť.

Ajungilak Tyin 5-Season
Ajungilak Spacák hrá významnú rolu. Je to vec do ktorej sa človek najviac teší po celom dni a musí splnť dve kritéria. Poskytnúť dostatočný teplený komfort aj pri nízkych teplotách a ostať suchý po dlhu dobu. Zvolili sme si Ajungilak Tyin 5-Season. Jedná sa o špičkový spacák určený do artických podmienok. Syntetická náplň má vynikajúce izolačné vlastnotsti, ktoré zaručia tepelný komfort počas celého priebehu expedície. Tento spacák dokáže odolávať nepriaznivým podmienkam a vlhkosti po dlhú dobu, je ako stvorený pre arktickú expedíciu. Svojou hmotnsťou 2,9 kg pri 200cm nejde zrovna o spacák z kategórie tých najľahších, avšak to nie je podstatné, nakoľko bude ťahaný na saniach a tepelný komfort po celodennej námahe proste stojí za to. Ajungilak, nórska firma, má s výrobou spacákov už stopädesiatročné skúsenosti, takže o ich kvalitách niet pochýb. Je to spacák, na ktorý sa dá určite spoľahnúť.

Northland Khumbu Down
Northland Khumbu Down Dobrý odev, v takých extrémnych klimatických podmienkach ako panujú na Svalbarde, je snáď tým najdôležitejším kritériom na prežitie. Dobrá bunda Vás musi zahriať, musí byť vode a vetruodolná a zároveň navrhnutá tak aby sa v nej dalo hýbať. Naša voľba padla na páperové bundy Khumbu Down od firmy NORTHLAND. Je to bunda s výbornými parametrami, určená do tých najdrsnejších podmienok. Výplň tvorí 95% čisté husacie perie s páperím, 750 cuin. Vrchný materiál je Micro ripstop nylon 66, vďaka čomu je bundu len tak ľahko neprefúka a voda ňou nepretečie. Zbaliteľná do malých rozmerov s váhou iba 480g, nás bude chrániť pred nepriazňou počasia, zabezpečovať tepelnú pohodu a zaroveň jej váha a strih nám dovolia voľne sa hýbať

Husky Flame
Husky Flame Na Špicbergoch silný vietor nie je až takou zriedkavosťou. Rýchlo postaviteľný, stabilný stan je základ. Stan Husky Flame sa už výraba šesť rokov a za ten čas prešiel vývojom, ktorý ho doviedol k dokonalosti. Stabilná konštrukcia spolu s duralovými tyčkami sú vynikajúcou ochranou pred vetrom. Detaily ako snežné goliere, zábrany proti snehu, kvalitné ripstopové tropiko a podlaha s 10m vodného stĺpca spolu s hmotnosťou 2,7kg z neho robia ideálny stan na dlhšie trvajúce zimné akcie. Bol vyskúšaný pri mnohých expedíciach. Teraz ho čaka artktické súostrovie Svalbard.

Materiálni partneri

Northland

Ajungilak

Husky

Tekmar

Irish Pub 12

Lesservis

Mesto Vysoké Tatry

Progress

Berkner

Slavosport

Trangoworld

Happysport

Arprog Poprad

Agrotem pulzMediálni partneri

Frontinus

Madmarmot

Môj Liptov

Grafon


Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť: 93188